המשכן לאמנויות על שם המאסטרו מהטה

בית לבני האדם, מרחב ליצירה קהילתית, חממה לטיפוח מנהיגות חברתית רב תרבותית

לפני יותר מארבעים שנה, בתחילת שנות השבעים, הוקמה בקבוץ שריד, באזור חורש עצים ודשא פסטורלי, בצריפים מעץ , האולפנא למוסיקה, מחול וטיפול באמצעות אמנויות המוכרת כיום בשם: בית האמנויות עמק יזרעאל.

מייסדי האולפנא ראו בעשייה האמנותית האיכותית נתיב להתפתחותו האינדבידואלית של האדם ודרך ליצירת חברה המממשת באורחות חייה אידאלים אנושיים וקהילתיים נשגבים.

בתחילת שנות התשעים, כאשר הצריפים שבהם התקיימה הפעילות הענפה לא יכלו לתת תשובה לצרכים המקצועיים ולהתרחבות המשמעותית במספרי התלמידים - החליטו קברניטי המועצה האזורית עמק יזרעאל להקים בסמוך לצומת עדשים, לצד קבוץ מזרע מבנה חדש ומודרני שיענה על הצרכים. כך נבנה בית האמנויות עמק יזרעאל.

 

במהלך שנות התשעים של המאה הקודמת הורחבה והועמקה הפעילות האמנותית, למרות המשבר הכלכלי שעברה ההתישבות העובדת , ובית האמנויות עמק יזרעאל הפך לאחד ממוסדות האמנות המובילים בתחומו בארץ. בתקופה זו נוצרו שיתופי פעולה עם מוסדות וגופים אמנותיים מובילים בארץ ובעולם בתחומי המוסיקה והמחול.

 

 שיתופי פעולה אלו הובילו לייסודם של מפעלים מוסיקליים רבים ובהם: סמינר הצ'לו הבינלאומי לזכרה של נעמי רוזוליו, סמינר הקיץ הבינלאומי עם האקדמיה למוסיקה ומחול בירושליים, המפגשים המוסיקליים "עלי שיר" על שם דני כהן, כנסי הרביעיות שפועלות בתמיכת המרכז למוסיקה משכנות שאננים ועוד.

 בשנת 2000 , עם תחילת המאה והאלף הנוכחיים, החל שתוף הפעולה המוסיקלי עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, עם מנצחה המאסטרו זובין מהטה ועם תוכנית החינוך והקהילה של התזמורת הפילהרמונית "מפתח" שאותה ייסדה באותה שנה הפסנתרנית והמוסיקאית אירית רוב.

הקשר המוסיקלי עם התזמורת ועם תוכנית מפתח בא לידי ביטוי במגוון רחב של תחומים ופעילויות שכללו בין השאר קונצרטים של התזמורת הפילהרמונית בעמק יזרעאל, השתתפות תלמידים בתוכניות האזנה למוסיקה חיה, כולל תוכנית מיוחדת המשלבת מוסיקה ערבית ומערבית. במהלך תקופה זאת ובהשראת הפעילות הרב תרבותית הוקם הרכב "שש בש" בו מנגנים נגני התזמורת הפילהרמונית ונגנים ערבים. הרכב זה השתלב בגוון רחב של פעילויות מוסיקליות, קונצרטים ופרויקטים מיוחדים.שתוף הפעולה הגיע לשיאו בביצוע הסמפוניה התשיעית של בטהובן על ידי התזמורת הפילהרמונית ומקהלה פילהרמונית מפראג שבה שרו מאה נשים וגברים. על הקונצרט שהתקיים מתחת רקיע השמיים בתחום המכללה האקדמית עמק יזרעאל בפני כ-4000  איש ניצח המאסטרו מהטה.

 

לאור הפעילות הענפה עם התזמורת הפילהרמונית וההצלחה הרבה שלה זכו מספר רב של פרוייקטים מוסיקליים שבהם נטלו חלק ילדים ובני נוער יהודים וערבים פנה המאסטרו מהטה בתאום עם הנהלות התזמורת הפילהרמונית הישראלית וביה"ס למוסיקה בוכמן מהטה לגורמים כלכליים שונים ובראשם בנק לאומי וביקש תמיכה בפעילות המוזיקלית הרב תרבותית שהובלנו בגליל במהלך העשר הראשון למאה החדשה. כך, בחודש ינואר 2009 יצאה לדרך תוכנית מפנה.

במהלך ארבע השנים שחלפו מאז יצאה התוכנית לדרך אכן מתרחש מפנה חינוכי - מוסיקלי, חברתי ורב תרבותי בגליל. הגופים הייצוגיים של התוכנית מרבים להופיע בארץ ובעולם, התזמורת הפילהרמונית קיימה סדרות קונצרטים למינויים בעמק יזרעאל ותפיסת העולם שאותה יישמנו הלכה למעשה במהלך העשור האחרון מעוררת תקווה של ממש ומשאירה את חותמה הרחבי הארץ ובעולם.

עתה, כפי שהתעורר צורך ממשי לבנות את בית האמנויות כשהצריפים בשריד לא יכלו לענות על הצרכים, ישנו צורך ממשי וחיוני לבנות מרחב התכנסות, אודיטוריום, שיאפשר את קיומם של אירועים אזוריים, ארציים ובינלאומיים וכן, להרחיב את מבנה בית האמנויות הנוכחי שאינו יכול להכיל את מספר התלמידים המבקשים לבוא בשעריו.

הגיע הזמן להקים במתחם בית האמנויות את המשכן לאמנויות על שם המאסטרו מהטה, שיהיה בית חם לכל בני האדם שיבקשו לבוא בשעריו, מרחב ליצירה עבור קהילות בני האדם באשר הם וחממה לטיפוח מנהיגות חברתית רב תרבותית.

 

 

המשכן לאמנויות על שם המאסטרו מהטה

 

המשכן לאמנויות על שם המאסטרו מהטה יבנה במרחב שבו ממוקם בית האמנויות עמק יזרעאל, בלב הגליל, בצומת דרכים שהיוותה מרכז תרבותי לאורך ההיסטוריה שממנה נשקפים הרי נצרת והר תבור. ומשכן ייחודי זה יאפשר את המשך היצירה הרוחנית, האמנותית, התרבותית והקהילתית שהותירה את חותמה בעמק יזרעאל ובגליל, ברחבי הארץ ובעולם.

חמישה מרחבי יצירה עיקריים יהוו תשתית פוריה למגוון הפעילויות העשיר שיתקיים במשכן.

 1. מרחב למפגש ויצירה רוחנית, אמנותית, תרבותית וקהילתית עבור תושבי עמק יזרעאל על מגוון צורות ההתישבות והזרמים הרוחניים, התרבותיים והחברתיים של אוכלוסייתה- מעין מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית. ביצירה רב תרבותית זו יטלו חלק ילדים, בני נוער ומבוגרים מכלל ישובי עמק יזרעאל והסביבה.האחריות לטיפוח וקידום תחום זה תהיה על רכזי המחלקות הרלבנטיות במועצה כאשר ריכוז התחום יופקד בידי דליה איל, רכזת מחלקת ישובים.
 2. מרחב היצירה שבו מתקיימת הפעילות האמנותית בבית האמנויות כיום, כולל שלוחות המחול בישובי עמק יזרעאל ובתי הספר המנגנים בעמק יזרעאל ובעיר נצרת.
 3. מרחב היצירה הגלילי בו יהיו שותפים אנשים וגופים החיים ופועלים באיזור הגליל.
 4. מרחב היצירה שבו יהיו שותפים אנשים וגופים מרחבי הארץ.
 5. מרחב היצירה שבו יהיו שותפים אנשים וגופים מאיזור אגן הים התיכון ומרחבי העולם.

ההפריה ההדדית שתתקיים בין האנשים היוצרים ובין מרחבי הפעילות עשוייה לעורר השראה ורצון לקיים פעילות ברוח זאת בעוד ועוד מקומות בארץ ובעולם.

 

החזון האנושי "כי עוד אאמין באדם, גם ברוחו רוח עז"

מקור ההשראה ומעיין החיים ליצירה האמנותית והתרבותית, החברתית והקהילתית במשכן וסביב לו הוא החזון האנושי.

 

כל אדם הוא עולם ומלואו, יצירה ייחודית המעוררת פליאה ויראת כבוד עמוקה.

 

בלב האדם מפעמת השאיפה לחירות ולצדק חברתי, הכמיהה לשלום והאמונה ביכולתו להשתלב ביצירת הווית חיים קהילתית בה יוכל להגשים את ייעודו, תוך מימוש האידאל הנשגב: ואהבת לרעך כמוך.

שליחותנו האנושית המשותפת היא טיפוח איכות חיים וסביבה, בה יוכלו האזרחים לממש את הטוב, היפה והאמיתי בחייהם האישיים ובפועלם בעולם.

אנו בוחרים לממש את שליחותנו האישית והחברתית בדרך חיים בה נלמד, נתכוון ונעשה למען יצירת חברה אנושית נאורה המקיימת חיי רוח חופשיים, עשירים ומגוונים, חיי קהילה המושתתים על ערבות הדדית וכן, פעילות כלכלית חדורת רגש חווה המעניקה בטחון אישי וחברתי לאזרחיה.

מתוך רצון טוב, באמונה, בכנות וביושר נשאף לממש את החזון האנושי בחיינו האישיים ובפעילותנו הציבורית.

  

החזון האמנותי -העץ הרב תרבותי

הדימוי החי של העץ, ממחיש את הדרך בה מקורות השראה אמנותיים פוגשים בתהליך החינוכי ומתמזגים ליצירה חברתית רב תרבותית.

שורשיו של העץ קושרים אותו לאדמה, מייצבים את אחיזתו בקרקע ומאפשרים קבלת מזון ונוזלים שמבטיחים את צמיחתו הבריאה.שורשיה של העשייה האמנותית נטועים בגני הילדים, בבתי הספר ובבית האמנויות.

צמרתו של העץ קולטת את האור שזורם מהמרחבים והגבהים. הצמרת המוזיקלית באה לידי ביטוי בקונצרטים, בסדנאות, בכיתות אמן ואירועי תרבות.

גזע העץ מחבר את שורשיו לצמרת, את צמרתו אל שורשיו. מקבל הוא את שזורם אליו מן השורשים ומאפשר לו לצמוח מעלה אל הצמרת. בו זמנית קולט הוא את האור שזורם מן הגבהים, מהמרחבים ומאפשר לו לזרום מטה אל השורשים.

כגזע חי ונושם ניצבים האמנים ומורי האמנות. יצירתם האמנותית זורמת אל לבבות בני האדם, אל לב ליבו של התהליך החינוכי. בו זמנית מבשילים פירות התנסותם החינוכית - אמנותית ומעוררים בנפשם מקורות השראה ליצירה מתחדשת.

זהו העץ הרב תרבותי, שבצילו יוצרים ילדים, בני נוער מבוגרים וזקנים השמחים בחלקם.  

 

אמנות החינוך המוזיקלי – דרך חיים ומקור השראה ליצירה

בעולם ובאדם מצויים מקורות העצמה היוצרת ומעיין הכוחות המחנכים והמרפאים שחיים, זורמים ובאים לידי ביטוי בהוויה ובהתרחשות המוסיקלית.

המהות המוזיקלית שפועמת ומתגלה בעולם ובחיי האדם מושרת ומתנגנת ביצירות מופת מוסיקליות מלאות השראה, שנוצרות בידי בני אדם לאורך ההיסטוריה.

אמנות החינוך המוסיקלי יוצרת ומאפשרת מפגש פורה בין מקורות ההשראה האמנותיים - מוסיקליים שמבקשים לזרום אלינו, בני האדם, ממרחבי היקום דרך אותן יצירות מוסיקליות עשירות בתוכן ובין תהליך החנוך המוסיקלי – הלימוד וההתנסות בשירה ובנגינה, בהאזנה למוסיקה ובתחומי יצירה מוסיקלית נוספים.

כך מהווה אמנות החינוך המוסיקלי דרך חיים ומקור השראה לעיצוב נתיב חיינו וליצירתנו החברתית והקהילתית.

פירוט חמשת מרחבי הפעילות העיקריים במשכן:

 

מרחב למפגש ויצירה רוחנית, אמנותית, תרבותית וקהילתית עבור תושבי עמק יזרעאל והסביבה

בחזון המועצה האזורית עמק יזרעאל נכתב:

מועצה אזורית עמק יזרעאל מובילה את האיזור לגידול, צמיחה והתחדשות, תוך שמירה על הצביון החקלאי – כפרי – קהילתי, על המורשת ההיסטורית – תרבותית ונכסי הטבע של האיזור ובכך מממשת שליחות חברתית ולאומית.

המועצה, באחריות משותפת עם תושביה, מטפחת ומעודדת קידום חינוך, תרבות, איכות סביבה, תשתיות צבוריות ואיכות חיים, המחזקים את הישוב ומאפשרים לתושב לממש עצמו על פי דרכו ואמונתו.

המועצה מתנהלת בניהול תקציבי מסודר על פי כל הכללים ושומרת על איזון תקציבי.

עובדי המועצה פועלים מתוך מוכוונות לתושבים בתכליתיות ובשקיפות – על בסיס ראיה כוללת וארוכת טווח.

בכך תהיה המועצה בית לתושביה, מקור גאווה לעובדיה ומודל חיקוי לרשויות אחרות.

הצוות שיבנה את שולחן השיח הקהילתי – אזורי (ראה סיכום פגישה בנושא שיח קהילתי – אזורי בהשתתפות דליה איל, רם שמואלי, עירן הלוי ואורי בן דוד מתאריך 20 לינואר 2013 ) ייצור זיקה מעשית בין חזון המועצה האזורית עמק יזרעאל, החזון האנושי והחזון האמנותי במטרה להגשים מטרות שיפורטו ויובאו כמסמך מחייב במהלך החודשיים הקרובים. לזכור את המוזיאון בעין דור, יפעת, מזרע ויוזמות נוספות בתחומי המועצה.

מרחב היצירה שבתחום האחריות של בית האמנויות עמק יזרעאל

באחריות צוות בית האמנויות להכין חזון מעשי מעודכן הכולל תוכניות ייחודיות דוגמאת תוכנית מפנה ואת השלוחות בישובים ובבתי הספר בעמק יזרעאל ובנצרת. כמובן שהחזון ופירוט מטרותיו יתבסס על הפעילות שמתקיימת עתה.

מרחב היצירה הגלילי – אזורי

חזון המועצה האזורית נחתם במילים: בכך תהיה המועצה בית לתושביה, מקור גאווה לעובדיה ומודל חיקוי לרשויות אחרות. ואכן, מעצם מהותה ומכך האיכויות הגבוהות שאותן היא מטפחת במגוון תחומי החיים אמורה המועצה האזורית עמק יזרעאל להוביל את המרחב הגלילי, את "קנטון העמק והגליל" בכל תחומי החיים ובכך להוות לא רק דוגמא לרשויות אחרות אלא גם לאזורים אחרים דוגמאת אזור הנגב. אין זה מקרה שהוקם משרד מיוחד לפיתוח הנגב והגליל וטבעי שהמועצה האזורית עמק יזרעאל אכן תוביל את הפיתוח בעמק ובגליל עם משקיעים פרטיים דוגמת סטף ורטהיימר, משרדי ממשלה וגופים רלבנטיים רבים בתחומי האמנות, התרבות וחיי הקהילה.

מרחב היצירה שבו יהיו שותפים אנשים וגופים מרחבי הארץ – ראה מסמך נלווה.

 

מרחב היצירה שבו יהיו שותפים אנשים וגופים מאיזור אגן הים התיכון ומרחבי העולם – ראה מסמך נלווה.

 

הצורך שעליו עונה המשכן לאמנויות בהתייחס לאנשים וגופים וכן, לתחום חיי הרוח, האמנות והתרבות, החינוך, החברה והקהילה וכן התחום הכלכלי, האקולוגי, התיירותי ועוד.

 • העמותה לקידום המוסיקה והמחול בעמק יזרעאל (ע.ר)
 • |
 • ת.ד 2675 עפולה 1812601
 • |
 • טל' 04-6520102
 • פקס' 04-6407336
 • |
עבור לתוכן העמוד